2023 Nominees Recipients

The North Campus Deans’ MLK Spirit Awards are given to students, student organizations, staff, and faculty in North Campus schools and colleges at the University of Michigan who exemplify the leadership and vision of Dr. Martin Luther King, Jr. through their commitment to social justice, diversity, equity, and inclusion, including within the context of the pandemic and our reignited sense of urgency to address root causes of social injustice.

The annual awards are hosted by the A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban PlanningCollege of EngineeringPenny W. Stamps School of Art & Design; and School of Music, Theatre & Dance, in collaboration with ArtsEngine and the Duderstadt Center as part of U-M’s MLK Symposium to honor and commemorate the life and legacy of Dr. King.

Congratulations 2023 Nominees and Award Recipients!

Students

Award Recipients

Nominees

  • Grace Benjamin (she/her), Penny W. Stamps School of Art & Design
  • Desmond Bratton, School of Music, Theatre & Dance
  • Walter Hunt, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Anna Lam, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Srishti Jaipuria, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Oluwakemi Johnson, Michigan Engineering
  • Radical Planning Course Development Team (according to website): Katie Economou, Kira Barsten, Vaidehi Shah, Griffin Sproul, Taubman College of Architecture & Urban Planning
  • Thanina Emily Makhlouf, Michigan Engineering
  • Yves Nazon, Michigan Engineering
  • Alondra Ortiz-Ortiz, Michigan Engineering
  • Ramakrishnan Sundara Raman, Michigan Engineering
  • Mehrdad Shahraeen, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Timmy Thompson, School of Music, Theatre & Dance
  • Labiba Qazi, Michigan Engineering
  • Student Group: Emma Oestmann, College of Literature, Science, and the Arts, Amia Richardson, Michigan Engineering, Julia Flatley, Stamps School of Art & Design, Evan Schuman, School of Music, Theatre & Dance, Cicada Bhatia-Guerin, School of Music, Theatre & Dance
Faculty

Award Recipients

Nominees

  • Todd Austin & Valeria Bertacco, Michigan Engineering
  • Dr. Solomon Adera, Michigan Engineering
  • Dr. Laura Balzano, Michigan Engineering
  • Dr. Deepa Butoliya, Penny W. Stamps School of Art & Design
  • Robin Fowler, Michigan Engineering
  • Dr. Robert Goodspeed, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Dr. Jessy Grizzle, Michigan Engineering
  • Dr. James Holly Jr., Michigan Engineering
  • Ann Jeffers, Michigan Engineering
  • Pauline Khan, Michigan Engineering
  • Kit McCullough, A. Alfred Taubman College of Architecture + Urban Planning
  • Dr. Leia Stirling, Michigan Engineering
  • Westley Weimer, Michigan Engineering
Student Organizations

Award Recipients

Nominees

Staff

Award Recipients

Nominees

  • Claudia Cameratti-Baeza, Michigan Engineering
  • Susan Cheng, Michigan Engineering
  • Deborah Mitchell Covington, Michigan Engineering
  • Mark Chung Kwan Fan, Penny W. Stamps School of Art & Design
  • Hayley Hanway, Michigan Engineering
  • Srimoyee Mitra, Penny W. Stamps School of Art & Design
  • John Luther, Penny W. Stamps School of Art & Design
  • Robin Myrick, School of Music, Theatre & Dance
  • Jules XX, Penny W. Stamps School of Art & Design

2023 North Campus Deans’ MLK Spirit Awards Committee

  • Eda Bozkurt, Taubman College of Architecture and Urban Planning
  • Alex Cicalese, Michigan Engineering
  • Debby Covington, Michigan Engineering
  • Stephanie Gary, Stamps School of Art & Design
  • Stephen Gonzalez, Michigan Engineering
  • Debra Mexicotte, ArtsEngine
  • Lyonel Milton, Michigan Engineering
  • Kathi Reister, Duderstadt Center
  • Caitlin Taylor, School of Music, Theatre & Dance
  • Nikshith Reddy Nagaraja Reddy, Taubman College of Architecture and Urban Planning

Gallery